Hőszivattyús szárítógép vagy kondenzációs szárítógép?
Hőszivattyús szárító vagy kondenzációs szárítógép?
A hőszivattyús szárító és a kondenzációs szárító technikailag ugyanazt csinálja. Mindkettő megszárítja a szennyesét, miután kimosta azt. A nedvességet is ugyanúgy elvezetik. De van még néhány jelentős különbség a kettő között. Egy A+++ hőszivattyús szárítóval akár 30.000 forint éves energiaköltséget is megtakaríthat, évi 160 szárítási ciklusra számítva. Egy kondenzációs szárító ezzel szemben egyáltalán nem energiatakarékos. Ebben a cikkben elolvashatja, hogy miért van ez így, és miben különbözik még.
Szárítógépek összehasonlítása
Hőszivattyús szárító | Kondenzációs szárító | |
---|---|---|
Energiahatékony | Igen | Nem |
Jobb a szennyesnek | Igen (az alacsony hőmérséklet miatt) | Nem (a magas hőmérséklet miatt) |
Gyorsan szárad | Nem | Igen |
Vízelvezetési lehetőségek | Kondenzvíz-tartály/kondenzátum-elvezető tömlő | Kondenzvíz-tartály/kondenzátum-elvezető tömlő |
Energiafogyasztás
Hőszivattyús szárító:nagyon energiahatékony
Bár a hőszivattyús szárító kicsit drágább, évente sok pénzt takarít meg. Egy A+++ modellel 8 kg szennyes esetén akár 30.000 Ft éves energiaköltséget is megtakaríthat egy B energiacímkével ellátott kondenzációs szárítóhoz képest. Egy A+++ modellel a készülék élettartama alatt átlagosan akár 300.000 Ft-ot is megtakaríthat. A példában egy olyan szárítót használunk, amely a használatától függően átlagosan 10 évig bírja.
Kondenzációs szárító: nem energiatakarékos
Egy A+++ hőszivattyús szárítóhoz képest a kondenzációs szárító nem szárít túl energiatakarékosan. Egy B energiacímkével ellátott kondenzációs szárító átlagosan 30.000 forinttal több éves energiát fogyaszt, mint egy A+++ hőszivattyús szárító. A készülék teljes élettartama alatt egy kondenzációs szárító átlagosan 300.000 Ft többletköltséget jelent. Ebben a példában is olyan szárítót használunk, amely a használatától függően átlagosan 10 évig bírja.
Szárítási hőmérséklet
Hőszivattyús szárító: alacsony (a szennyes tovább marad szép)
A hőszivattyús szárítóval az alacsony szárítási hőmérsékletnek köszönhetően a ruhák sokáig szépek maradnak. A hőszivattyús szárítógép ugyanis hőszivattyúval és hűtőközeggel működik. A hőszivattyús szárító hűtőközege biztosítja, hogy a szárító alacsonyabb hőmérsékleten szárítson. A kondenzációs szárítóval ellentétben, amely egy hőelemmel működik, a hőszivattyús szárítóban a szennyes nem érintkezik magas hőmérséklettel. Ennek eredményeképpen a ruhanemű hosszabb ideig szépen fog kinézni, és kevésbé fog zsugorodni vagy kopni.
Kondenzációs szárító: magas (a szennyes gyorsabban kopik)
A kondenzációs szárító magas szárítási hőmérséklete miatt nagyobb az esélye annak, hogy a szennyes összemegy vagy elhasználódik. A hőszivattyús szárítóval ellentétben, amely hőszivattyúval és hűtőközeggel működik, a kondenzációs szárító egy hőelemet használ a szennyes szárításához. Ahogy az elem felmelegszik, a száraz levegő magas hőmérsékletet ér el. A szennyese nem tart olyan sokáig egy kondenzációs szárítóval, mint egy hőszivattyús szárítóval.
Ciklus időtartama
Hőszivattyús szárító: kevésbé gyorsan szárad
A hőszivattyús szárítóval történő szárítás során türelmesnek kell lennie az alacsony szárítási hőmérséklet miatt. Egy A+++ hőszivattyús szárítógép 8 kilogramm töltetű kapacitással átlagosan 2 óra 45 perc alatt szárít meg egy teljes dobnyi szennyest. Ez fél órával hosszabb idő, mint egy kondenzációs szárítóval. Ne feledje, hogy a hőszivattyús szárítóval hosszabb ideig tart a szennyes, és sok energiát takarít meg.
Kondenzációs szárító: gyorsan szárít
Mivel a kondenzációs szárító egy hőelemet használ a szárításhoz, a szennyes viszonylag gyorsan szárad. Egy kondenzációs szárítógép átlagosan 2 óra 15 perc alatt szárít meg 8 kilogramm szennyest. Ez fél órával gyorsabb, mint egy hőszivattyús szárítóval. Ne feledje, hogy a kondenzációs szárítóval a szennyes gyorsabban kopik, és sok energiát használ. Ez a magas szárítási hőmérsékletnek köszönhető.
Vízlefolyás a kondenzátortartályban vagy a leeresztőcsőben
A hőszivattyús szárító és a kondenzációs szárító is összegyűjti a vizet a víztartályban. Ezt a tartályt a gép bal felső sarkában találja. Általában egy kondenzvíz-elvezető tömlőt is csatlakoztat. Ezzel a tömlővel csatlakoztatja a szárítógépet a mosókonyhában vagy a konyhában lévő lefolyóhoz. Így soha nem kell kiürítenie a víztartályt. Vannak olyan szárítógépek is, amelyeknek a lefolyócsöve kifelé vezet. Ezek a szellőztetett szárítók. Ilyen típusú szárítót nem forgalmazunk.
Melyiket válasszam?
Szeretne energiatakarékosan szárítani? Vásároljon hőszivattyús szárítót, amely évente akár 30.000 Ft energiaköltséget is megtakarít. A szennyese tovább marad szép. Gyorsan szeretne szárítani? Vegyen egy kondenzációs szárítót. A magas szárítási hőmérséklet miatt valóban több energiát fogyaszt, és a ruhái gyorsabban elhasználódnak.