Konyhai szagelszívó – inspirációk és hasznos dolgok, amelyekre érdemes gondolni vásárlás előtt
A páraelszívó feladata, hogy a lehető leggyorsabban elszívja az ételt, a szagokat és a zsírt a konyhából. A szagelszívóoptimális működése érdekében fontos, hogy megfelelően legyen felszerelve, és megfeleljen a konyha méretének. Többféle típusa létezik, segítünk kiválasztani a legjobbat!
A 21-ik században a konyha olyan helyiséggé alakult, ahol az emberek az étkezésen kívül is szeretnek ott összegyűlni és társalogni. Ezért minden eddiginél fontosabb, hogy a konyha kellemes és családias hely legyen. Mindez kényelmet igényel, hogy a kaja szag ne uralja a teret, amiben hatalmas segítséget jelent egy szagelszívó. Ne feledkezünk meg a zajszintről sem, hogy ne zavarjon, miközben a konyhában folyik az esti társasozás, vagy baráti összejövetel. Egy átlagos ventilátor zajszintje 62-70 decibel között van. Bármi, ami ezen felül van, zavarónak fogható fel.
Mit kell figyelembe venni a konyhai szagelszívó kiválasztásakor?
Hogy melyik konyhai ventilátort válasszuk, az függ attól, hogy kertes házban vagy tömbházban lakunk, vagy hogy milyen típusú szellőztetés van a házban. De attól is, hogyan néz ki a konyhabelső – szabadon lógjon-e a ventilátor, a szekrény alatt vagy a falon? Érdemes a szélességre is gondolni, ideális ha a szagelszívó akkora, vagy szélesebb, mint a főzőlap.
Milyen kialakítású legyen a konyhai páraelszívó?
Lehet figyelemfelkeltő dizájn vagy rejtett funkció a konyhában. Teljesen attól függ, hogy milyen élményt szeretnénk átélni a mindennapi sütés-főzés során.
A fali ventilátort nem a szekrényhez kell rögzíteni, hanem az elszívó csatornán keresztül a falra. Az üvegből vagy rozsdamentes acélból készült ventilátorburkolatok stílusos és népszerűek, és megfelelnek azoknak, akik azt szeretnék, hogy a ventilátor a dekoráció része legyen.
Ha a főzőlapot a szoba közepére helyezzük, akkor szabadon függesztett szagelszívó alkalmazható. Ezek elférnek például egy konyhaszigeten. Egyes szabadon lógó konyhai páraelszívók akár műalkotásnak is tűnhetnek, és lehetőséget adnak arra, hogy egyedi és személyes hangulatot teremtsünk a konyhában. A harmadik lehetőség a szinte láthatatlan ventilátor. Jó megoldás azok számára, akiknek nincs helyük.
Mekkora kapacitású legyen a szagelszívó?
Fontos, hogy az adott konyhához kellően nagy teljesítményűt válasszunk, mert ellenkező esetben a levegő minősége romolhat főzés közben. A kapacitás légköbméter per óra (m³/h) egységben van megadva. A konyhai ventilátornak óránként legalább 10-szer kell tudnia váltani a levegőt a konyhában.
Különböző típusú páraelszívók léteznek
1. Szénszűrős szagelszívó
A szénszűrős ventilátor modern technológiával rendelkezik, amely szűri és keringeti a levegőt a konyhában. Beépített motorral, ami azt jelenti, hogy nem kell elszívó csatornához csatlakoztatni, bárhol elhelyezhető a konyhában. A szénszűrős ventilátor megtisztítja a levegőt a zsírtól és más szagoktól, mielőtt a levegőt visszavezetné a konyhába, tehát nincs szükség elszívásra. Ha szénszűrős ventilátort választunk, fontos, hogy a lakás többi szellőzése jó legyen, mert a levegő kering.
A szénszűrős szagelszívó előnye, hogy rugalmasabb, mert nem kell lyukat építeni a falba a ventilátor csatlakoztatásához. Ráadásul a recirkuláció azt jelenti, hogy a felmelegített levegő bent marad, ami hosszú távon energiatakarékosabb, mert nem szívja ki a meleg levegőt a házból. A szénszűrőt normál használat mellett évente körülbelül 1-2 alkalommal érdemes kicserélni.
2. Kivezetéses szagelszívó
Az elszívó ventilátor csatlakozik egy elszívó légcsatornához, amely közvetlenül szívja ki a levegőt a házból. Ez a fajtaszagelszívó különösen alkalmas nagyobb villákhoz. Ha be van kapcsolva, a konyhában ne legyenek nyitva az ablakok vagy a külső ajtók, mert ekkor a levegő a tűzhely körül fúj, és a ventilátor szívása kevésbé hatékony. Előnye, hogy a leghatékonyabban távolítja el a penészt, a nedvességet és a kellemetlen szagokat.
3. Központi szellőztetéses
A központi szellőztetés bárhol használható. A rendszer azon alapul, hogy a ventilátor motort a padláson vagy az ingatlan tetején kell elhelyezni, és a légáramlás szabályozása a konyhai ventilátor csappantyújának nyitásával vagy zárásával történik. A rendszer gyakran csatlakozik a nedves helyiségek szellőzéséhez. Mivel a motor a padláson vagy a tetőn található, a konyhában a ventilátor zajszintje jelentősen csökken.
Szagelszívó egy minőségibb konyha megteremtéséhez!
Amikor főzünk, a víz elpárolog, és nedves légkört teremt. Ha ezt a nedvességet nem engedjük ki, az páralecsapódást és penészedést okozhat, ami viszont károsíthatja a konyhabelsőt és a ház szerkezetét is. A konyhai szagelszívó tehát döntő szerepet játszik, nemcsak a konyhában, de az egész lakás beltéri klímájának alakulásában. Hatékonyan szellőzteti a konyhát a főzés során fellépő gőztől, füsttől és ételtől, hozzájárul a kellemes és friss környezet fenntartásához. Ellenkező esetben ezek a szagok átterjedhetnek a ház más részeire, és megtelepedhetnek a szövetekben és a bútorokban. Ezt pedig érdemes elkerülni!